Preses relīze

Mūžībā devies lauksaimniecības tehnikas pionieris Helmuts Klāss

Publicēts 06.01.2021.

5. janvārī 94 gadu vecumā mūžībā devies ilggadējais CLAAS koncerna rīkotājdirektors, uzraudzības valdes priekšsēdētājs un akcionāru komitejas priekšsēdētājs Helmuts Klāss (Helmut Claas).

Viņa aiziešana izraisa dziļas skumjas. Kopā ar ģimeni un radiem visā pasaulē sēro ne tikai vairāk nekā 11 000 darbinieki, bet arī visa industrija, kas līdz ar Helmuta Klāsa aiziešanu zaudējusi ievērojamu Eiropas biznesa personību.

 Helmuts Klāss dzimis 1926. gadā Hārzevinkelā. Viņa vecāki Augusts un Paula Klāsi vadīja nelielu lauksaimniecības tehnikas uzņēmumu, kurā strādāja aptuveni 100 cilvēki. Pēc skolas beigšanas viņš pabeidza mācekļa praksi kā mašīnu montieris. Praktiska pieredze turpinājās metālapstrādes firmās un pēc tam praktiska apmācība metālliešanā. Pēc papildu lauksaimniecības studijām Parīzē viņš uzņēmās CLAAS distributora plānošanu un izveidošanu, kas tagad darbojas kā CLAAS France SAS. 1958. gadā viņš pievienojās savu vecāku ģimenes uzņēmumam Hārzevinkelā. Tur viņš sākumā nodevās savai kompetences jomai – mašīnbūvei.

 1962. gadā viņš tika iecelts par rīkotājdirektoru. Kad uzņēmums 1978. gadā tika pārjaunots un kļuva par pilnsabiedrību, Helmuts Klāss piekrita kļūt par personiski atbildīgo partneri. 1996. gadā, uzņēmumu pārstrukturizējot par akciju sabiedrību, viņš mainīja amatu no rīkotājdirektora uz uzraudzības padomes un akcionāru komitejas priekšsēdētāja amatu.

 Viņa uzmanība vienmēr bija īpaši pievērsta novatorisku produktu izstrādei un to ekonomiskai plašražošanai. Viņa laikā kombainu modeļa DOMINATOR panākumiem sekoja pilnīgi jauna kombainu konstrukcija LEXION, kas šodien ir visefektīvākais kombains pasaulē. Arī lopbarības pašgājējsmacinātājs JAGUAR un lielais traktors XERION tika izstrādāti veiksmes stāstu radītāja Helmuta Klāsa vadībā.

 2003. gadā viņam izdevās spert svarīgu soli uzņēmuma nākotnes virzienā, CLAAS pārņemot visu traktoru biznesu no Francijā esošā Renault Agriculture. Internacionalizācija turpināja attīstīties arī citos aspektos, izveidojot un paplašinot ražotnes Krievijā, ASV un Ķīnā.

 Helmutam Klāsam ir piešķīrušas goda doktora grādus (Dr. h. c.) četras starptautiski slavenas augstskolas Ungārijā, Apvienotajā Karalistē, Bulgārijā un Vācijā. 2000. gadā viņš no Štutgartes-Hohenheimas Universitātes saņēma goda nosaukumu “Lauksaimniecības zinātņu doktors”. Šī universitāte 2004. gadā viņu arī iecēla par goda senatoru.

 2009. gada jūnijā Gorjačkina Universitāte Maskavā piešķīra viņam goda profesora nosaukumu. Savukārt 2009. gadā Helmuts Klāss kļuva par Francijas Goda leģiona bruņinieku, atzīstot viņa centienus kā Francijas un Vācijas sadarbības pionieri. Bet 2013. gada novembrī Helmuts Klāss tika uzņemts Amerikas Iekārtu ražotāju (AEM) Slavas zālē. Svarīgs akcents bija 2017. gadā Vācijas Izgudrojumu institūta piešķirtā Dīzeļa medaļa.

 Viņa mūža darbu apliecina arī tādas personīgās balvas kā viņa dzimtās pilsētas Hārzevinkelas Goda pilsonis, Bādenes-Virtembergas federālās zemes nopelnu medaļa, kā arī Francijas Lauksaimniecības ministra nopelnu ordenis.

 Helmuts Klāss pirmām kārtām bija zemnieks. Viņš vadīja fermu Austrumanglijā, Lielbritānijā un bieži tur uzturējās kopā ar savu sievu Ēriku. Helmutam Klāsam patika uzturēt kontaktus ar lauksaimniekiem kaimiņos, un viņu ļoti interesēja jautājumi, kas skar lauksaimniecības uzņēmumus. Viņa aizraušanās bija arī medības.

 Un viņš sen bija parūpējies, lai ģimenes bizness pastāvīgi attīstītos – CLAAS koncerna vadību jau ir pārņēmusi nākamā paaudze. Tāpēc lēmumus un veiksmīgo uzņēmumu grupu šodien vada viņa meita Katrina Klāsa-Milheuzere.

 Helmuta Klāsa aiziešana lauksaimniecības tehnikas pasaulē aiz sevis atstāj vietu, ko nav iespējams aizpildīt. Viņa ģimene, visi akcionāri, koncerna valde un darbinieki sēro par lielas personības aiziešanu mūžībā un turpinās attīstīt CLAAS koncernu, kā viņš būtu vēlējies.