Hārzevinkelas izcilība:
pasaulē modernākā kombainu montāžas rūpnīca uzņem apgriezienus

Projekta SynPro 2020 ietvaros CLAAS ir ieguldījusi 44 miljonus eiro, lai savā Hārzevinkelas rūpnīcā ražotu vismodernākos kombainus, kādi šobrīd ir pieejami. Pateicoties jaunākajām ražošanas un loģistikas tehnoloģijām, uz vienas līnijas ir iespējams montēt divas modeļu sērijas ar vēl nebijušu daudzveidību specifikāciju un opciju ziņā.

Labības kombainos ir līdz pat 15 000 atsevišķu detaļu, un tie ir vieni no sarežģītākajām lauksaimniecības mašīnām, kādas jebkad ir tikušas būvētas. Tāpēc ražošanas plānošana, detaļu loģistika, korpusa konstrukcija un montāža ir īpašs izaicinājums – īpaši tad, ja kombainam ir paredzētas daudzas standarta un izvēles opcijas. Projekta SynPro 2020 ietvaros no jauna projektētā un pārbūvētā TRION un LEXION kombainu montāžas ražotne CLAAS galvenajā mītnē Hārzevinkelā tieši to arī nodrošina: nepārspējamu daudzveidību, ļoti elastīgu ražošanu, bezkompromisa kvalitāti un tajā pašā laikā – ievērojamu CO2 ietaupījumu mūsdienīgās darba vietās.

Vēl lielāka daudzveidība nekā iepriekš: nākotnei pielāgots
Līdz 2021. gadam labības kombaini Hārzevinkelā tika ražoti uz divām montāžas līnijām. Tomēr ražošanas iekārtas tika aizvien vairāk noslogotas, jo mašīnas kļuva arvien lielākas un tajās sāka iekļaut vairāk tehnoloģiju. Minēsim tikai vienu piemēru: tā kā abās vecajās montāžas hallēs, kas tika būvētas laikā no 1952. līdz 1958. gadam, griestu augstums bija tikai 4,2 līdz 6,0 m un LEXION sērijas flagmaņiem nebija iespējams veikt graudu bunkuru funkcionālās pārbaudes. Bez tam TRION sērijas ieviešana 2021. gada vasarā prasīja pavisam jaunu pieeju: tas nozīmēja, ka ražotnei būtu ne tikai jānodrošina, ka dienā tiks samontēts vairāk kombainu, bet arī jāspēj aptvert vēl plašāku modeļu klāstu, vienlaikus izmantojot vairāk identisku detaļu. Pateicoties 44 miljonus eiro vērtajai renovācijai, tagad uz vienas līnijas var montēt vairāk nekā 30 dažādu tipu labības kombainu.

Rekordīsā laikā uzbūvētās jaunās halles platība ir 15 000 m2, savukārt griestu augstums ir līdz 14 metriem. Abu veco halles telpu demontāža un jaunās halles būvniecība aizņēma tikai 22 nedēļas. Un tas vēl nav viss: LED apgaismojums nodrošina spilgtu, gandrīz dabiski apgaismotu darba vietu neatkarīgi no diennakts laika. Jaunā 6 tonnu smagā ventilācijas sistēma iekštelpās nodrošina gaisa cirkulāciju 80 000 m3 stundā, radot patīkamu darba vidi visa gada garumā. Pateicoties efektīvai energovadībai, ļoti labai izolācijai un LED apgaismojumam, jaunā halle vien ietaupa aptuveni 470 tonnas CO2 gadā.
Darbiniekiem ir jaunas personāla telpas un ir atjaunotas arī darba vietas ražošanas plānošanas un loģistikas nodaļu birojos. Kombaini tagad bez trokšņa virzās pa visu montāžas līniju un testēšanas stendiem uz elektriski darbināmiem, automatizēti vadāmiem transportlīdzekļiem bez vadītāja jeb t.s. AGV. Visi šie faktori rada motivējošu darba vidi, kas veicina maksimālu koncentrēšanos darba vietā, un  tas ir viens no stūrakmeņiem, uz kuriem balstās labi pazīstamā CLAAS kvalitāte. 

Visi šie pasākumi kopā jau ir ļāvuši ietaupīt aptuveni 470 tonnas CO2 gadā.

Bezkompromisa kvalitāte: plānots un dokumentēts līdz pēdējai skrūvītei
Produktu daudzveidība un ražošanas apjoma pieaugums – līdz 28 kombinācijām dienā vienā maiņā – lika arī pielāgot ražotnes pārvaldību un iekšējo loģistiku. Katra kombaina detaļas un to moduļi tiek no montāžas apakšlīnijām, kas tiek padotas no katras puses, precīzi un laikā nogādāti uz galveno montāžas līniju. Izmērā nelielās piegādātās daļas tiek uzglabātas "lielveikalā", bet lielāki komponenti, piemēram, dzinēji un tilti, jau ir sagatavoti montāžai un tiek uzstādīti uzreiz pie izsniegšanas. Tieši blakus jaunajai montāžas hallei ar pulksteņa mehānisma precizitāti, kas nodrošina perfektu atbilstību, notiek korpusa montāžas cikli tādiem komponentiem kā kulšanas mehānisms, priekškūlējs, graudu bunkurs vai graudu izkraušanas tornis un pakārtoti tam – krāsošana. Tam nepieciešamas speciālās zināšanas apvienojumā ar mūsdienīgām IT sistēmām, kā arī nepārtraukta visu ražošanas posmu uzraudzība reālā laikā. 
Ikviens Hārzevinkelā, un arī visās citās CLAAS ražotnēs, strādā, lai sasniegtu kopīgu mērķi: bezkompromisa ražošanas kvalitāti, turklāt ar augstu "Right First Time" procentuālo īpatsvaru – tātad mašīnas bez defektiem jau sākot ar pirmo kvalitātes kontroles ciklu. Tomēr galu galā izšķirošā nozīme būs sešiem ultramoderniem testēšanas stendiem, kas tika nodoti ekspluatācijā 2020. gadā. Tie tiek izmantoti ne tikai, lai veiktu pirmās visaptverošās kvalitātes pārbaudes, bet arī svarīgajai sākotnējai mašīnu nodošanai ekspluatācijā. Tajos pārbauda visas mehāniskās, hidrauliskās un elektriskās funkcijas, lai pārliecinātos par to, vai tās darbojas nevainojami, un pat testē elektroniskās funkcijas, piemēram, CEMOS, CEBIS un CEMIS 1200 ar GPS PILOT un TELEMATICS.

Vairāk informācijas: excellence-harsewinkel.claas.com/