Preses relīze

Rekordliels apgrozījums, neraugoties uz sarežģītajiem apstākļiem; 2023. gadā gaidāms apgrozījuma un ienākumu pieaugums

Publicēts 14.12.2022.

  • Pārdošanas apjoms līdz 4,9 miljardiem eiro 
  • Stabila EBITDA peļņa 8,8 % – neto peļņa tika apgrūtināta īslaicīgi
  • Pozitīva brīvās naudas plūsma izaicinošā vidē 
  • Perspektīvas: 2023. fiskālajā gadā gaidāms ievērojams apgrozījuma un ienākumu pieaugums

2022. gada 14. decembris, Hārzevinkela.  Šajos sarežģītajos vispārējos apstākļos CLAAS, vienam no pasaules vadošajiem lauksaimniecības tehnikas ražotājiem, 2022. finanšu gadā ir izdevies palielināt pārdošanas apjomus par 2,7 %, sasniedzot jaunu rekordu – 4,9 miljardus eiro (iepriekšējā gadā tie bija 4,8 miljardi eiro), – un turpināt iepriekšējā gada izaugsmi. 8% EBITDA rentabilitāte (iepriekšējā gadā: 11%) ir palikusi augsta. Peļņu pirms nodokļiem 166,3 miljonu eiro apmērā (iepriekšējā gadā: 357,1 miljons eiro) ietekmēja un pamatā apgrūtināja ģeopolitiskās situācijas pavērsieni Austrumeiropā un piegādes ķēžu traucējumi.

“2022. gads mums ir bijis izaicinājums visos aspektos. Šajos sarežģītajos apstākļos mēs esam pierādījuši, cik elastīgs ir mūsu biznesa modelis. Mēs esam piegādājuši preces un ar lielu personīgo iesaisti pierādījuši, ka spējam realizēt dzīvē savu vīziju – padarīt klientus par labākajiem savā jomā. Mēs esam pilnībā izpildījuši saviem klientiem solīto. Liels paldies visiem mūsu darbiniekiem un sadarbības partneriem," teica uzņēmuma vadītājs Tomass Bēks (Thomas Böck).

Liels pieprasījums Amerikā, stabils tirgus arī Eiropā
Pateicoties labam ražas novākšanas gadam un labvēlīgajiem finansēšanas nosacījumiem, 2022. gadā, jo īpaši finanšu gada pirmajā pusē, tirgū pēc lauksaimniecības tehnikas turpinājās liels pieprasījums, un tas kopumā bija ar pozitīvu tendenci, neraugoties uz būtiskiem piegādes traucējumiem un kara izraisīto lejupslīdi Austrumeiropā. Īpaši dinamisku pārdošanas apjoma pieaugumu CLAAS sasniedza Ziemeļamerikā. Savukārt Eiropā tirgi bija stabili ar nelielu kritumu salīdzinājumā ar ļoti pozitīvo virzību  2021. gadā.

Piegādes ķēžu problēmu risināšana, pateicoties stingrai apņēmībai
Koronavīrusa pandēmijas un ģeopolitisko satricinājumu dēļ CLAAS dažkārt nācās saskarties ar lieliem traucējumiem piegādes ķēdēs, ar kuriem bija iespējams tikt galā tikai, pateicoties ievērojamiem finansiāliem ieguldījumiem un personāla pūliņiem. Īpašs izaicinājums bija 22 nedēļu ilgais ražošanas pārtraukums Hārzevinkelas rūpnīcas modernizācijas dēļ. Bet, pateicoties, rūpnīcu un pārdošanas organizāciju pūliņiem, steidzamās mašīnu piegādes līdz klientiem un individuālie problēmu novēršanas pasākumi tika veikti savlaicīgi.

Ražošanas un izplatīšanas tīkla stiprināšana; pētniecības un attīstības izdevumi sasniedz rekordaugstu līmeni 
2022. gadā CLAAS turpinājis arī īstenot investīciju programmu, ieguldot 130 miljonus eiro sava globālā pārdošanas un ražošanas tīkla paplašināšanā: Hārzevinkelā tika veiksmīgi pabeigta galvenās rūpnīcas  modernizācija. Bādzaulgavas ražotnē pēc plāna tiek īstenots projekts, kas saistīts ar ražošanas jaudas palielināšanu un infrastruktūras modernizāciju, savukārt Lemānā, Francijā durvis vēra jauna CLAAS Akadēmija tirdzniecības partneru darbiniekiem.

Tajā pašā laikā pētniecības un izstrādes izdevumi ir sasnieguši jaunu rekordu CLAAS vēsturē. Tie ir pieauguši par 6,4%, sasniedzot 279 miljonus eiro, un tajos ir ietverta ražas novākšanas tehnikas un traktoru izstrāde un modernizācija; investīcijas elektronikā, kas nodrošina mašīnu vadību un to sasaisti tīklā, kā arī izdevumi lauksaimniecības procesu digitalizācijai.

Turpinās modeļu ofensīva – balvu saņem labības kombains LEXION 
2022. finanšu gadā tika turpināta modeļu ofensīva. Tās ietvaros ir – jaunās paaudzes topmodelis LEXION, kuram Francijas izstādē SIMA kombainu kategorijā tika piešķirta balva “Lauksaimniecības mašīna 2023", kā arī DOMINATOR 260 modeļa izlaišana. Savukārt Ziemeļamerikā veiksmīgi tika ieviests jaunas vidēja izmēra hibrīdkombains TRION 740 un lielie AXION 900 TERRA TRAC sērijas traktori. Ir tikušas modernizētas un paplašinātas arī citas svarīgas produktu grupas – speciālie traktori NEXOS (saskaņā ar V posmu); vidējās klases TORION riteņiekrāvēju sērija; SCORPION jaunākās paaudzes teleskopiskie iekrāvēji; rituļu prese VARIANT 500 un ķīpu prese QUADRANT EVOLUTION II. LEXION labības kombainiem, JAGUAR lopbarības kombainiem un CLAAS traktoriem  tagad ir pieejams arī jaunais CLAAS CEMIS 1200 terminālis, kas vispirms bija pieejams TRION un ir iepriekšējā S10 universālā termināļa pēctecis.
 
Personāls; paplašinātas apmācības
2022. gada 30. septembrī CLAAS koncernā visā pasaulē strādāja 12 116 darbinieki (iepriekšējā gadā tie bija 11 957 cilvēki), no kuriem 50,4% bija nodarbināti ārpus Vācijas. 2022. gada 30. septembrī CLAAS koncernā strādāja 792 praktikanti (iepriekšējā gadā – 775), no kuriem 493 (iepriekšējā gadā – 473) bija nodarbināti Vācijā. CLAAS Vācijā apmāca jauniešus dažādās tehniskajās un uzņēmējdarbības profesijās, kā arī "duālo studiju" programmas ietvaros, kur pārmaiņus tiek apgūsta teorija un prakse. Tas pats attiecas arī uz citām valstīm, kurās darbojas CLAAS, piemēram, Franciju, Ungāriju, Apvienoto Karalisti un Indiju.
 
Perspektīvas
2023. finanšu gadā CLAAS prognozē divciparu apgrozījuma un ienākumu pieaugumu, neraugoties uz nenoteiktību, kāda šobrīd pastāv. Uzņēmums paredz, ka galvenajos pārdošanas reģionos – Centrāleiropā, Rietumeiropā un arī Ziemeļamerikā – pieprasījums pēc lauksaimniecības tehnikas kopumā saglabāsies stabils. Starptautisko pasūtījumu skaits turpmākajos mēnešos ir virs vidējā. CLAAS prognozē turpmāku lielu pieaugumu Ziemeļamerikas reģionā, daļēji pateicoties plašākajam labības kombainu un traktoru klāstam. Savukārt investīcijas globālajā ražošanas un tirdzniecības tīkla paplašināšanā un inovatīvās tehnoloģijās, piemēram, digitalizācijā un autonomajā lauksaimniecībā nostiprinās tirgus pozīcijas ilgtermiņā.
 
Pilna informācija pieejama vietnē yearreport.claas.com