Preses relīze

CLAAS hibrīdtehnoloģija – soli priekšā jau ceturtdaļgadsimtu

Publicēts 11.11.2020.

Tieši pirms 25 gadiem CLAAS ieviesa LEXION 480 – modeli, kas tolaik bija ne tikai pats ražīgākais labības kombains pasaulē, bet tam bija arī pilnīgi jauna kulšanas koncepcija –, un tās veiktspēja jebkuros ekspluatācijas apstākļos palikusi nepārspēta. 

Patentētā APS HYBRID SYSTEM – APS kulšanas mehānisma un ROTO PLUS atlikušo graudu separācijas sistēma – 1995. gada Agritechnica izstādē tāda bija pasaulē pirmā, un kopš tā laika augstas efektivitātes labības kombainu segmentā kļuvusi par ražības, graudu kvalitātes un ļoti dažādu kultūru novākšanas pasaules mēroga etalonu. Kulšanas cilindra diametrs, salīdzinot ar MEGA salmu kratītāju mašīnas APS kulšanas mehānismu, tika palielināts no 450 mm līdz 600 mm, bet padeves kameras platums – no 1580 mm līdz 1700 mm. Saudzīgai atlikušo graudu separācijas sistēmā tika izmantoti divi, vienmērīgas darbības aksiālie rotori. Ar šo tehnoloģiju LEXION pirmā 480. sērija graudu kulšanas laikā nodrošināja vairāk nekā 35 t/h lielu ražību, bet ar garākiem rotoriem, kurus sāka uzstādīt sākot ar 1996. gadu, šis skaitlis pieauga, un tās bija vairāk nekā 40 tonnas stundā. Vēl citas noteicošās tendences bija aktīvie salmu un pelavu kliedētāji, ar kuriem bija iespējams izkliedēts salmus visā hedera griešanas platumā, kā arī uzlabotā VISTA CAB kabīne ar CEBIS vadību.

 1998. gadā LEXION 480 jau atkal bija jauno tehnoloģiju līderis: tas kļuva par pirmo lielo labības kombainu, kas aprīkots ar priekšējā tilta gumijas kāpurķēdēm – TERRA TRAC sistēmu – un izmantojams liela apjoma ražošanai. Šīs kāpurķēdes bija nepieciešamas, lai aizsargātu augsni, jo hederi kļuva arvien platāki un smagāki. Un tās atbilda šīm prasībām, turklāt saglabājot transporta platumu 3,5 m robežās. Vēl viens liels sasniegums bija 2011. gadā – iespēja braukt pa ceļiem uz kāpurķēdēm ar ātrumu līdz 40 km/h, kas bija tā laika rekords!

 Jau 2002. gadā CLAAS varēja svinēt desmittūkstošā LEXION izlaišanu – 480 TERRA TRAC.Vēl trīs gadus vēlāk "skaņas barjeru" pārsita LEXION 600 sērija ar 60 t/h graudu caurplūdi kviešos. Šo jauno veiktspējas dimensiju pastiprināja oficiālais Ginesa rekords 2008. gadā: vēl nevienam nebija izdevies astoņu stundu laikā ar vienu kombainu novākt 532 t kviešu. Un tas bija LEXION 770 TERRA TRAC, kurš 2011. gadā pārspēja šo rekordu, astoņu stundu laikā Lielbritānijā nokuļot neticami daudz kviešu – 675 tonnas.

Jaunās dimensijās ar jaunu paaudzi

2019. gadā CLAAS izlaida otro, no jauna izstrādāto paaudzi – savu veiksmīgo, lielo kombainu segmentu, kurā ir četras jaunas LEXION modeļu sērijas, kas nodrošina lielāku veiktspēju un caurlaidspēju, ir vēl intelektiskāks un vēl ērtāk vadāms, turklāt ar tirgū lielāko graudu 18 000 l* litru bunkuru un iespaidīgu izkraušanas ātrumu 180 l/sek. Šis jaunais LEXION segments, kurā ir arī divas ar Gada mašīna 2020 apbalvotās sērijas ar APS SYNFLOW HYBRID kulšanas un separācijas sistēmu, atkal ir noteicis degvielas patēriņa efektivitātes standartus – pateicoties modernākajiem MAN un Mercedes-Benz dzinējiem. Svarīgs faktors tajā ir CEMOS AUTOMATIC mašīnu optimizācijas sistēma. Šī pašapguves sistēma joprojām ir nozares līderis, un tā nepārtraukti optimizē tādas zonas kā primāro kulšanu un separāciju, tīrīšanu, atlikušo graudu separāciju un dzinēja slodzi.

Augstākā segmenta LEXION 8900 ar maksimālo jaudu 790 ZS ir tik jaudīgs, ka tā pilnā jaudu nav pat izmantojama tādos tirgos kā Ziemeļamerika, kur ir salīdzinoši zema raža un ierobežots salmu daudzums, tāpēc to tur nepārdod.

2020. gada vasarā pašreizējais flagmanis no Hārzevinkelas LEXION 8900 TERRA TRAC strādāja reālos apstākļos Lielbritānijā, sasniedzot kviešu ražības maksimumus, kas brīžiem bija vairāk nekā 100 t/h, un vidēji nodrošināja ražību vairāk nekā 94 t/h un graudu zudumus mazākus par 1%. Tieši šeit parādās hibrīdtehnoloģijas acīmredzamais spēks: ražības līkne praktiski nesamazinās arī vēlu vakarā un naktī, kad mitruma līmeņi palielinās gan salmos, gan graudos. Tas ir tieši tas, ko – kopā ar LEXION APS SYNFLOW HYBRID izcilo iespēju strādāt ar ļoti dažādām kultūrām – novērtē lauksaimnieki un pakalpojumu sniedzēji. "Tam ir tik daudz labu īpašību, ka ir pilnīgi skaidrs – CLAAS arī turpmāk augstākajās veiktspējas klasēs paļausies uz APS SYNFLOW HYBRID sistēmu," skaidro Jans-Hendriks Mors, kurš CLAAS valdē ir atbildīgs par graudu novākšanas tehnikas nodaļu. "Tas nozīmē, ka LEXION augstākā segmenta klase, lai atbilstu pasaules tirgus dažādajām prasībām, ir labāk aprīkota nekā jebkurš cits kombains. Lielākais pierādījums tam ir apmierināti, un tātad uzticami, klienti visā pasaulē. Tomēr turpinās spiediens uz izmaksām un laiku, kā arī vēlmes attiecībā par komfortu, jo tie ir faktori, kas liek mūsu inženieriem virzīties tālāk, un viņi katru dienu strādā pie CLAAS kombainu tālākas attīstības”.

Pēdējos gados CLAAS vidēja līmeņa veiktspējas segmentos ir ieviesis arī hibrīdo kulšanas tehnoloģiju. Piemēram, kopš 2009. gada TUCANO HYBRID mašīnai produktu klāstā ir iekļauts APS kulšanas mehānisms kombinācijā ar vienu rotoru. Savukārt 2019. gadā Ķīnā no ražošanas līnijas sāka ripot vēl viens pavasara krāsas zaļais hibrīds: jaunākais CLAAS hibrīdu ģimenes pārstāvis – DOMINATOR 370.

Starp citu: pašreizējais graudu kukurūzas kulšanas rekords tika uzstādīts novembra sākumā ASV ar CLAAS LEXION 8600 TERRA TRAC. Ar LEXION produktu speciālistu Vesu Vortmanu pie stūres 8. klases hibrīdmašīna 8 stundu laikā novāca neticami daudz  –  2041 t kas vidēji ir 250 t/h. Tas nozīmē, ka LEXION 8600 ir pārspējis iepriekšējo rekordistu LEXION 760 TT par iespaidīgiem 84 procentiem! Tomēr, attiecībā par rekordiem, CLAAS nekad nav gulējis uz lauriem – izstrādes process turpinās…

*izmaksu opcija LEXION 8900