Preses relīze

Publicēta 23.02.2023.

Lemānā ražoto CLAAS traktoru 20 gadi

2023. gada 23. februāris, Lemāna, Hārzevinkela. Tieši pirms 20 gadiem, 2003. gada 23. februārī, Helmuts Klāss (Helmut Claas) parakstīja līgumu par Renault Group koncernam piederošā traktoru nodaļas Renault Agriculture akciju kontrolpaketes pārņemšanu. Kopš tā brīža CLAAS, kļūdams par pilna traktortehnikas klāsta pārstāvi, ir pakāpeniski nostiprinājis savu pozīciju starptautiskajā līmenī un ieguldījis līdzekļus efektivitātes un produktivitāti veicinošās inovācijās un līdz ar to arī mūsdienīgos ražošanas procesos.

No CELTIS, ARES un ATLES līdz ARION un AXION
2003. gada 23. februārī globālajā lauksaimniecības tehnikas nozarē notika pārkārtošanās. Kad CLAAS bija iegādājies Renault Agriculture akciju kontrolpaketi un pēc tam 2008. gadā to pārņēmis pilnībā, tas no ražas novākšanas tehnikas speciālista kļuva par pilnīgu traktorthnikas klāsta nodrošinātāju, savu produktu klāstu papildinot ar standarta un specializētiem traktoriem, kas lieliski papildināja Hārzevinkelā ražoto XERION flagmani. Līguma parakstīšana starp Helmutu Klāsu un Renault S.A. valdes locekli Patriku Forē (Patrick Faure) tika plaši atspoguļota plašsaziņas līdzekļos pēc tam, kad nākamajā dienā par to tika paziņots SIMA izstādē Parīzē. Līdz aprīļa beigām šo pakāpenisko iegādi bija apstiprinājis Konkurences birojs.
No 1. oktobra rūpnīca Lemānā sāka pāriet no Renault oranžās uz salātzaļo krāsu, un no 2003. gada 1. novembra visi jaunie modeļi un jaunajiem tirgiem paredzētie modeļi no montāžas līnijas nobrauca CLAAS korporatīvajās krāsās. Tagad, nokomplektējot produktu klāstu, CLAAS varēja izstādē Agritechnica 2003 demonstrēt "visu moderno produktu līniju". Papildus standarta un specializētajiem traktoriem tajā bija arī LEXION 500 kombains, pašgājējpļaujmašīna COUGAR un jaunākās paaudzes lieljaudas traktors XERION – tātad iespaidīga kolekcija, kas piesaistīja lielu interesi.
2003. gada beigās sākās arī darbs pie lielā AXION 800 izstrādes, un pēc nepilniem trim gadiem jaunais traktors tika iekļauts CLAAS pārdošanas programmā. Tas iezīmēja pirmo soli pakāpeniskajā Lemānas produktu portfeļa nomaiņā: laika gaitā CELTIS, ARES un ATLES tika pārdēvēti par ARION un AXION – tie ir produktu nosaukumi, kas ievadīja jaunu ēru.
 
Nozarē noteicošās inovācijas
Jaunie ARION un AXION ir bruģējuši ceļu uz virkni tādām godalgotām inovācijām, kas nozarē ir kļuvušas noteicošās, proti: lielais, kontrastainais CEBIS terminālis AXION sērijai un vēlāk arī sērijām ARION 500 un 600; PANORAMIC kabīne ARION 400. sērijai; AXION TERRA TRAC, kas bija pirmais pilnas piekares puskāpurķēžu traktors; TELEMATICS, kas paredzēta tehnikas parka pārvaldībai, un tirgus līdera – pašapgūstošā, uz dialogu balstītā operatoru atbalstošā un procesu optimizējošā sistēma CEMOS – traktoriem ARION un AXION CMATIC.
Lemānā izlaistie CLAAS traktori ir bijuši arī rekordisti: piemēram, 2013. gadā DLG testēšanas centrs pēc lauksaimniecības tehnikas žurnāla "profi" pasūtījuma testēja 416 zirgspēku jaudīgo AXION 950, un tas uzrādīja vēl nebijušu 242 kW lielu vilkšanas jaudu, padarot to par pasaulē jaudīgāko sērijveida traktoru! DLG PowerMix testā šis traktors pārspēja visu iepriekš testēto traktoru vidējo rādītāju par 15,6% ar degvielas patēriņu tikai 249 g/kWh. 
Lai izstrādātāju komanda sasniegtu šādus panākumus un, galvenais, lai varētu lauksaimniekiem un pakalpojumu sniedzējiem visā pasaulē būvēt pašus efektīvākos un produktīvākos traktorus, tiek strādāts vairākās CLAAS ražotnēs un dažādās valstīs. Tam tiek apvienota kompetence CLAAS Industrietechnik Pāderbornā (TERRA TRAC kāpurķēdes, CEMOS sistēmas un intelektiskie procesi) ar zināšanām elektronikā no CLAAS E-SYSTEMS  Disenā un standarta traktoru izstrādes iespējām Velizī. Izstrādātāji kopīgi jau veic pētījumus un izstrādā jaunās paaudzes traktorus no Lemānas. 
 
Augsto tehnoloģiju ražošanai un mūsdienīgam testēšanas centram – vairāk nekā 80 miljoni eiro
Taču pētniecība un attīstība nav vienīgais investīciju fokuss: CLAAS investē arī modernos ražošanas procesos un ergonomiskās darba vietās. Kopš 2003. gada ir īstenoti modernizācijas projekti par kopējo summu vairāk nekā 80 miljoni eiro. Lielākais un svarīgākais atsevišķais projekts bija CLAAS Forth, kas pacēla ražošanu jaunā līmenī; to ekspluatācijā nodeva 2020. gada beigās. Kopš tā laika rūpnīca Lemānā tiek uzskatīta par vienu no modernākajām pasaulē: tajā loģistikā izmanto transporta sistēmas bez operatora (pazīstamas kā autonomi vadāmie transportlīdzekļi jeb AGV) un mākslīgo intelektu (AI). Nesen tur arī atklāja jaunu apmeklētāju centru, kas veidots pēc Hārzevinkelas Technoparc parauga.
 
200 000 traktoru no Lemānas sasniedzamā attālumā
2019. gada pavasarī no Lemānas rūpnīcas izbrauca 150-tūkstošais CLAAS standarta traktors, bet šogad, 20. jubilejas gadā, ir sagaidāms 200-tūkstošais. Šobrīd CLAAS Tractor Lemānā saražo vairāk nekā 60 dažādus modeļus ar jaudu no 75 līdz 445 ZS: sākot no vienkāršiem traktoriem, kas paredzēti tirgiem ar mazāk stingriem emisiju standartiem, piemēram, Turkmenistānai vai Āfrikai, līdz jaudīgajam ARION 400 ar galvenajiem noieta tirgiem Eiropā un visbeidzot ar augsto tehnoloģiju lielo traktoru AXION 900 TERRA TRAC pasaules tirgum. Šobrīd Lemānas rūpnīca eksportē traktorus uz 80 pasaules valstīm, tostarp, sākot ar 2019. gadu, arī uz Ziemeļameriku.
 
CLAAS traktori no Lemānas divdesmit gadu garumā:
 • 2003. gada 23. februāris: CLAAS paraksta līgumu par Renault Agriculture akciju kontrolpaketi.
 • 2003. gada 1. oktobris: no Lemānas rūpnīcas izlaiž pirmo CLAAS standarta traktoru salātu zaļajā krāsā.
 • 2003. gada 1. novembris: visus traktorus sāk ražot CLAAS krāsās 
 • 2003. gada 9 - 15. novembris: CLAAS pirmo reizi piedalās izstādē "Agritechnica" kā pilna traktortehnikas klāsta piegādātājs ar visaptverošu traktoru programmu, sākot no CELTIS, ARES un ATLES līdz XERION 
 • 2006: pilnībā pārveidotās AXION 800 sērijas ar pusautomātisko Powershift transmisiju HEXASHIFT un CEBIS termināli ieviešana.
 • 2007: jaunā ARION 500 un 600 sērija atjauno Lemānas traktoru klāstu. AXION 800 tagad ir pieejams ar CMATIC pastāvīgi mainīgo transmisiju, kas ir alternatīva HEXASHIFT Powershift.
 • 2008: tiek pabeigta Renault traktoru nodaļas iegāde.
 • 2008 – 2010: jauna kabīņu pirmsmontāžas ceha un jaunas krāsošanas ceha uzstādīšana.
 • 2011. gada februāris: jaunās AXION 900 lielo traktoru sērijas ar CMOTION daudzfunkciju vadības sviru atklāšana izstādē SIMA Parīzē.
 • 2012: jaunās ARION 500 un ARION 600 sērijas izlaišana.
 • 2013: AXION 950 uzstāda jaunu vilkšanas jaudas rekordu – 242 kW – standarta traktoriem ar īpašao bremzējošo piekabi priekšā, kļūstot par pasaulē jaudīgāko traktoru
 • 2013. gada novembris: ARION 500/600 CMATIC ar pastāvīgi mainīgo transmisiju EQ200 no CLAAS Industrietechnik demonstrējums.
 • 2014. gads: tiek izlaista jaunā ARION 400 sērija ar revolucionāru PANORAMIC kabīni.
 • 2016: CLAAS apvieno spēkus ar nozares žurnālu "Traction", lai izjauktu lietotu AXION 920 un analizētu tā nodiluma raksturu.
 • 2017. gada novembris: Agritechnica sudraba medaļa par divām inovācijām: AXION 900 TERRA TRAC un pirmo pašapguves, uz dialogu balstīto operatoru atbalstošo un procesus optimizējošo sistēmu CEMOS for Tractors. 
 • 2019. gada pavasaris: no ražošanas līnijas Lemānā nobrauc 150. tūkstošais traktors.
 • No 2019. gada: rūpnīcas modernizācija, koncentrējoties uz galveno montāžas līniju, loģistiku un ražošanas vadību kā daļu no CLAAS FORTH investīciju programmas. "Nākotnes rūpnīca" tiek oficiāli atklāta 2021. gada maijā.
 • 2021: AXION 960 CMATIC ar CEMOS tiek atzīts par Gada ilgtspējīgāko traktoru.
 • 2022. gada septembris: Lemānā tiek atvērta jaunā CENTRAL ACADEMY.